Was ist die YÖS-Prüfung?

YÖS nedir? YÖS Sınavı hakkında bilgiler – Güncel 2018!

 

YÖS nedir? 

YÖS nedir? Yabancı Türkiye’de ki devlet ve vakıf üniversiteleri 1981 yılından beri yabancı uyruklu öğrencileri kabul etmek için uyguladığı sınavdır. YÖS soruları nedir ve bunun gibi tüm soruları burada yanıtlıyoruz!

YÖS Sınav sonuçları merkezi bir sınav değildir ve her üniversite ‚kendi‘ sınavını yapmaktadır. YÖS Sınavı ile öğrenciler Tıp, Mühendislik, Mimarlık, Hukuk, Psikoloji , Eczacılık, Psikoloji, Öğretmenlik gibi bölümleri kazanabilirler.

YÖS Sınavı Soruları nedir?

YÖS (YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİ SINAVI)

YÖS Sınav Soruları nedir? Hangi sorular çıkmaktadır? YÖS Sınavı iki ana konudan oluşmaktadır. Birincisi IQ – ikincisi ise Matematik.Genel kabul gören ve 2010 öncesi YÖS’de 80 soru bulunuyordu. Bu soruların dağılımı 45 YÖS IQ – Genel Yetenek (IQ)30-32  Matematik3-5 Geometri  sorularından oluşmaktadır.

YÖS Matematik ve Geometrie soruları genel lise düzeyinde olan sorulardan oluşmaktadır. Soru yapıları LYS ve LGS’den farklılıklar göstermektedir.

YÖS IQ Soruları ise öğrencilerin genel yetenek bilgilerini ölçmek için yapılan bir sınavdır. YÖS IQ Konuları lisede ve üniversite öncesi eğitimde alınan eğitimde genellikle karşılaşmadığınız konulardan oluşmaktadır.

Profesyonel yardımla YÖS Sınavlarında yüksek başarı elde edin. Sizde Global Academia YÖS Kitapları ile YÖS’e hazırlanın! 

YÖS Sınavı ile Hangi Bölümlerde Okunur?

YÖS Sınavı ile Devlet ve Vakıf Üniversitelerinin neredeyse tüm bölümlerinde okuyabilirsiniz. Aşağıdaki tabelada gözüktüğü gibi YÖS Sınavında en çok tercih yapılan bölümlerin başında Tıp Fakültesi gelmekte.

YÖS’te en çok tercih yapılan bölümler:

 1. Tıp Fakültesi (Türkce) – YÖS ile Tıp Okumak makalesini inceleyebilirsiniz!
 2. Tıp Fakültesi (Ingilizce)
 3. Diş Hekimliği
 4. İşletme
 5. Hukuk Fakültesi
 6. İktisat
 7. EEG
 8. Psikoloji –PDR
 9. Mimarlık
 10. Veterinerlik
 • Ancak;
  Bazı üniversitelerin Güzel Sanatlar ve Müzik alanında eğitim veren bölümlerine Özel Yetenek Sınavı ile kabul yapılmaktadır.YÖS ile Güzel Sanatlar ve ya Müzik okumak için lütfen başvurmak istediğiniz / başvuracağınız üniversitenin International Office’i ile iletişime geçin.
 • Askeri ve Polis Akademileri:
  Öğrenci, bu kurumların özel şartlarını yerine getiren adaylar kabul edilir. YÖS Sınavı ile Askeri ve Polis Akademilerine girmeniz mümkün değildir.

YÖS Sınavı ve Lise Diploma Ortalaması bağlantısı nedir?

YÖS Sınavı ve Lise Diploması ve ya Abitur diploması ortalamasının bir etkisi var mıdır?
YÖS Adaylarının Lise Diploma ortalamaları, okul türleri, diploma türünün YÖS sınavına hiçbir etkisi yoktur.

Gerekli koşul mezun olduğu lisenin Türkiye’de lise eğitimi diplomasına denk olmasıdır. Almanya’da Abitur, Fachabitur, Açık Lise (AÖLBAP) öğrencileri tüm bölümlere girebilmektedirler.

YÖS Şartları için tıklayınız!

 

YÖS Sınavlarına yıllık kaç kişi girmektedir?

31,08,2017 YÖK verilerine göre 114 Devlet Üniversitesi , 65 Vakıf Üniversitesi , 6 Vakıf Meslek Yüksekokulları (185 Üniversite) fakülte ve yüksekokullarında toplam 39037 ögrenci okumaktadır.

Bu ögrenciler YÖS ve Uluslararası Diplomalarla gelen öğrencilerdir.

Türkiye üniversitelerinde eğitim gören uluslararası öğrenci sayısı son 3 yılda 2 katından fazla artmıştır. Ögrenci sayısı 50,000 e yaklaşmıştır. 2018-2023 yıllarında 100,000 öğrenci hedeflenmektedir. Bununla birlikte farklı ülkelerden 3000-3500 yabancı öğretim üyesi çeşitli üniversitelerde görev yapmaktadır.

En çok hangi ülkeden öğrenciler YÖS’e girmektedirler?

Azerbeycan, Türkmenistan, Iran, Türkiye, Suriye, Almanya, Bulgaristan, Afganistan, Kırgızistan, Tacikistan, Afrika ülkeleri (Tanzanya, Kenya, Malavi, Misir, Tunus)

Yerleştirmelerde başvurulan ülkelerle paralellik göstermektedir.

YÖS Kitapları 2018 Satın Al

YÖS Kitapları 2018 Satın Al

Ein Gedanke zu „YÖS nedir? YÖS Sınavı hakkında bilgiler – Güncel 2018!

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.